Rozhovor s Petrom Tománkom: Sexom si zarábajú už šiestačky na základnej škole. Depresie potom „rozpúšťajú“ v drogách

Žiadny rodič nemohol zostať imúnny voči tvrdeniam poslankyne Natálie Blahovej (SaS), že v resocializačnom centre v Galante mali znásilňovať malé dievčatá. Príbeh štrnásťročnej Natálie, ktorú mal podľa blogu znásilniť údajný terapeut zariadenia, sa podľa matky dievčaťa mal odohrať ešte pred dvoma rokmi.

Peter Tománek: „Zlyhanie je v rodine. Vždy,“ tvrdí riaditeľ resocializačného centra ČIstý deň.

Peter Tománek: „Zlyhanie je v rodine. Vždy,“ tvrdí riaditeľ resocializačného centra ČIstý deň.Foto: Tony Štefunko

Riaditeľ resocializačného centra Čistý deň Peter Tománek v exkluzívnom rozhovore pre PLUS 7 DNÍ prehovoril o prípade Natália, o sexe v zariadení ale aj o deťoch, ktoré si sexom zvyšujú životnú úroveň.


Čistý deň: Resocializačné centrum v Galante čelilo pred pár týždňami škandálu so zneužívaním maloletých.
Foto: Tony Štefunko

Psychické problémy, ktoré po tomto predčasnom štarte do sveta dospelých nastávajú, riešia drogami a alkoholom. Užívanie drog sa presúva do čoraz mladších vekových kategórií.

„V prvom rade, ide o deti s črtami porúch osobnosti, už v dvanástich rokoch často krát žijú aktívnym sexuálnym životom. Nie som si istý, ako to majú spracované v intimite a prežívaní, ale je to tak,“ tvrdí Tománek. Psychoterapeut dodáva, že internet je plný porna, decká sa k tomu ľahko dostanú. „Presne vedia, ako na to, ale nemajú to vnútorne spracované. Dievčatá používajú sex ako prostriedok na zlepšenie kvality života a vôbec si neuvedomujú, že ich to strašne poškodzuje. Ony vytesňujú tie zraňujúce citové veci, ktoré sa im dejú, strácajú sebaúctu. Sú to stále deti, ale sú určité dimenzie prežívania a tie majú inde, ako by ich v tom veku mali mať. Dieťa, ktoré má v trinástich rokoch opakovaný sex s dospelými mužmi, to nemôže psychicky uniesť. Darmo sa nalíči, aby sa cítila ako “veľká žena”, ale na jej psychike sa to odrazí. A potom začnú úteky z domu, sebapoškodzovanie, drogy,” opisuje realitu bývalý narkoman, ktorý sa vyliečil zo závislosti a šestnásť rokov pomáha s resocializáciou svojim klientom.


Nie sú väznené: No prísne pravidlá treba dodržiavať.
Foto: Tony Štefunko

„Keď dieťa začne so sexuálnym životom v dvanástich rokoch, problém je primárne vo výchove. Zlyhala citová väzba medzi matkou a dcérou. Akoby sa tie dcéry matkám chceli pomstiť. Nechávajú sa ničiť a týrať, akoby tým matkám chceli niečo vrátiť. Zlyhanie je v rodine. Vždy. Priznať si to je však veľmi bolestné a málokto to zvládne. Bezpečné je hodiť to na „zlú partiu“. Rozumieme tomu, neobviňujeme. Snažíme a pomôcť,“ hovorí Peter Tománek.

0 comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.