Ako je to s orgiami v Čistom dni

Zdroj:https://www.postoj.sk/17807/ako-je-to-s-orgiami-v-cistom-dni

index

Na Chate Čertov malo dôjsť minulý rok k orgiám medzi vychovávateľom a chovankyňami. Prečo polícia v prvom vyšetrovaní odmietla trestné oznámenie?

Krátko po tom, čo opozičná poslankyňa Natália Blahová zverejnila svoj blog o prípade Natália, sa voči resocializačnému zariadeniu vzniesli aj ďalšie mimoriadne závažné obvinenia.

Napokon, sama Blahová zverejnenie blogu obhajovala tým, že sa v dotknutom zariadení stali aj ďalšie „zverstvá“, došlo k „zneužitiu niekoľkých dievčat, a to zamestnancami zariadenia“, a že deti boli v minulosti zneužité na podobnej akcii, akou bol septembrový terapeutický pobyt v Chorvátsku. Všetko však bolo upratané pod koberec.

V novinách sa následne objavovali zväčša anonymné svedectvá zo strany bývalých klientov, respektíve ich rodičov, takmer každý deň sme čítali titulky ako „Z týchto výpovedí tuhne krv, sexuálne orgie!“.

Čo sa vlastne stalo? Alebo nestalo?

O pár dní bolo zrejmé, čo má časť rodičov exklientov zariadenia a spolu s nimi aj časť opozície a médií na mysli. Išlo o prípad z apríla minulého roka, keď sa terénny pobyt Čistého dňa na Chate Čertov v púchovskom okrese uzavrel šokujúcim obvinením.

17-ročná Jana (toto aj ďalšie krstné mená vystupujúce v tomto príbehu sú z dôvodu ochrany súkromných osôb vymyslené) obvinila vychovávateľa a terapeuta Petra, že v bare kúpil fľašu Fernetu a doniesol ju na izbu, kde boli štyri dievčatá. Okrem spomínanej Jany aj ďalšie tri maloleté, Katarína, Lucia a Nina. Fľašu mali všetci spoločne vypiť a terapeut mal mať následne sex so všetkými štyrmi dievčatami. Tak to aspoň vyplývalo z výpovede Jany, ktorej matka v máji roku 2015 doručila polícii v Považskej Bystrici trestné oznámenie.

Lenže polícia po vyšetrení odmietla obvinenia ako nepotvrdené. V Postoji máme k dispozícii uznesenie o zastavení trestného stíhania, z ktorého vyplývajú aj dôvody tohto zastavenia.

Matka Jany vypovedala, že dcéra ju telefonicky kontaktovala, dožadovala sa, aby po ňu prišla a zobrala ju domov. Jana jej povedala, čo sa malo stať. Matka vo výsluchu uviedla, že jej dcéra sa v minulosti vyjadrila, že ak súd znovu rozhodne o jej umiestnení do nejakého zariadenia, ako naposledy do Čistého dňa, tak odtiaľ ujde a už ju nikde nenájdu.

Ďalej vypovedala Katarína, jedno z troch dievčat, ktoré malo mať tiež pohlavný styk s terapeutom, tá však Janino obvinenie vo všetkých bodoch odmietla. Na chate sa vraj nič nezvyčajné nestalo, chovankyniam sa žiaden alkohol nepodával a k žiadnemu sexuálnemu kontaktu s terapeutom nedošlo. Podľa Kataríny si to celé Jana len vymyslela, pretože sa chcela z Čistého dňa dostať preč, preto ho vraj očiernila ako zlé a nevhodné zariadenie. Jej matka počas výsluchu vypovedala, že Katarína sa pred ňou vôbec nezmienila o tom, že by sa na chate mali odohrať udalosti, ako ich opísala Jana.

Aj Lucia, ďalšia údajná aktérka orgií s vychovávateľom, označila obvinenie za nezmysel. Vraj nevie ani toľko, že by bol dotyčný terapeut opitý a že by alkohol ponúkal chovankyniam. Janu vraj ani dobre nepoznala, raz sa jej len pýtala, prečo je smutná, Jana odpovedala, že chce ísť domov. Matka Lucie vypovedala tiež, ani jej sa dcéra predtým o ničom zvláštnom nezmienila.

Obvinenie odmietla aj Nina, tá sa počas výsluchu vyjadrila, že na meno terapeuta si nespomína a zvyšné tri dievčatá ani nepozná.

Hodinová výpoveď

Z ďalších výpovedí vrátane výpovede samotného riaditeľa Čistého dňa Petra Tománka vyplynulo, že Tománek sa dostavil na Chatu Čertov krátko po tom, čo mu jeden z terapeutov telefonicky oznámil informáciu, ktorú mal sprostredkovane od Jany – teda že terapeut Peter požil alkohol a malo dôjsť k pohlavnému styku medzi ním a Janou. Tománek po príchode na chatu zistil, že terapeut naozaj požil alkoholické nápoje, preto mu dal hodinovú výpoveď pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. Ako uviedol na polícii, samotnú informáciu o sexe však nepokladal za reálnu.

Na základe znaleckého posudku dospel prizvaný psychiater k záveru, že v prípade Jany išlo o „účelovo vymyslenú výpoveď“.

Samotný terapeut využil svoje zákonné právo a odmietol vypovedať.

Týmto sa však celý príbeh nekončí. Po tom, čo sa prevalila kauza Natália a vytvoril sa verejný tlak na prešetrenie starších obvinení voči Čistému dňu, generálna prokuratúra koncom septembra rozhodla, že v rámci prvého vyšetrovania došlo k viacerým pochybeniam. Neboli zabezpečené všetky dôkazy, napríklad chýbali výsluchy niektorých svedkov.

Podľa našich informácií prokuratúra napríklad vyčíta pôvodnému vyšetrovateľovi aj okresnému prokurátorovi, že nevypovedal iný terapeut, ktorý sa zúčastnil na inkriminovanom terénnom pobyte a aj jeho svedectvo je dôležité.

Aj tu je teda nejeden dôvod na zdržanlivosť. Nové dôkazy a výsluchy možno potvrdia, že na Chate Čertov sa žiadny sexuálny kontakt medzi terapeutom a zverenkyňami neudial, alebo sa možno objaví nový dôkaz či výpoveď, ktoré pôvodnú líniu vyšetrovateľov spochybnia.

Ale i tu platí to isté, čo v kauze Natália, ktorá všetko odštartovala: nielenže vykresľovanie Čistého dňa ako „domu hrôzy“ bolo bulvárnou inscenáciou, no v tejto fáze nie je vylúčené ani to, že v najsledovanejšom zariadení dnešného Slovenska nedošlo k ničomu, čo by stálo za pozornosť širšej verejnosti.

Martin Hanus

0 comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.