Natáliu z centra Čistý deň navštívila ombudsmanka: Krutá správa pre zničenú matku!

Sú vyčerpaní a sklamaní. Už celé štyri mesiace nevideli rodičia Miroslav (49) a Drahomíra (49) svoju dcéru Natáliu (16), ktorá bola súdom zverená do resocializačného zariadenia.

V každých dverách ich odbijú s tým, že majú čakať. Obaja sa však pýtajú, na čo? Ani jeden z nich nebol zbavený rodičovských práv, a tak by mali byť aj podľa právničky informovaní o tom, čo je s ich dieťaťom. Mali by vedieť o každom kroku či terapii a tiež majú právo Natáliu vidieť. K svojej dcére sa však nevedia dostať a o tom, že ich dcére pobyt v Polome predĺžili, sa dozvedeli len náhodou.

Natália sa liečila v Čistom dni v Galante. Po prevalení kauzy, že ju ako 14-ročnú mal sexuálne zneužiť zamestnanec ústavu, ju súd preložil do zariadenia Komunita Ľudovítov v Polome. Rodičia tam v stredu priniesli dcére veci, no riaditeľ ich k dcérke nepustil.

„Bol som v Bratislave na súde zistiť, či existuje nejaké rozhodnutie o tom, kde má byť Natálka, keďže jej pobyt v resocializačnom zariadení v Polome sa skončil v pondelok. Na súde mi povedali, že existuje nové uznesenie, v ktorom sa píše, že sa jej pobyt v Polome predĺžil. Sudkyňa vraj toto uznesenie poslala poštou do zariadenia Čistý deň, kde bola predtým, a do ústavu Komunita Ľudovítov v Polome, v ktorom je teraz. Rodičov vraj upozorňovať na to nemusela, a tak nám žiadne uznesenie nikto neposlal,“ hnevá sa otec Miroslav, ktorý s dcérou naposledy telefonoval v stredu, keď stál pred zariadením Komunita Ľudovítov neďaleko Zvolena. Spolu s bývalou manželkou a

Riaditeľ Natáliinu rodinu za ňou do zariadenia nepustil.

Natálkiným bratom (ak si pamô§tám v blogu N. Blahovej sa nepíše o súrodencoch ale o tom že natália je jediná) priniesli dievčine teplejší odev, keďže sa riadne ochladilo. Počas zhruba 15-sekundového telefonátu mu dcéra stihla len povedať, že ďakuje za zimné veci, ktoré jej priniesli.

Rodič má vedieť o pobyte dieťaťa

Riaditeľ zariadenia Ľubomír Gábriš rodičom osobný kontakt s Natáliou neumožnil. „Nemám žiadny zákaz stretávať sa s dcérou, nemám ani súdny príkaz o tom, že by som bol zbavený svojich rodičovských práv. Sme rodičia Natálky a každá inštitúcia nám tvrdí, že s ňou byť nemôžeme. Pýtam sa prečo?“ hovorí Miroslav.

Jeho slová potvrdzuje aj právnička Diana Messingerová. „Ak rodič nebol pozbavený rodičovských práv a povinností, je plne informovaný o tom, do akého centra bolo dieťa zaradené, kde sa nachádza, o programe a terapii, ktoré musí dieťa dodržiavať, rodič sa zúčastňuje na pravidelných sedeniach v centre, na ktoré je volaný. Akékoľvek obmedzenia rodiča musia byť viazané na pozbavenie jeho práv a povinností ako rodiča,“ vysvetlila právnička. Rodičia Natálky by teda mali mať vedomosť o všetkom, čo sa s ich dcérou deje.

Budú ju ešte vypočúvať

Podľa riaditeľa Gábriša sa rodičia s Natáliou nemôžu stretnúť a on im to podľa zákona nemôže umožniť vzhľadom na to, že polícia bude ešte ich dcéru vypočúvať. Podľa Miroslava však riaditeľ rodičom prisľúbil stretnutie s Natáliou najbližšiu nedeľu alebo pondelok. Nový Čas oslovil aj Okresný súd v Bratislave.

„Pretože ide o konanie a rozhodovanie v konaní o starostlivosti o maloleté dieťa… súd sa v zmysle zákonných ustanovení nevyjadruje,“ informoval hovorca súdu Pavol Adamčiak. Za Natáliou bola aj detská ombudsmanka, ktorej dievčina povedala, že chce byť s otcom, lebo s mamou si nerozumie. Mama tvrdí, že ombudsmanka jej mala následne povedať, že dcéru už nedostane.

 

0 comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.