ČISTÝ DEŇ AKO MIESTO S DUŠOU, ALEBO “AK TO TU ZAVRÚ, BUDE TO VÝHRA PSYCHOPATOV!”

Zdroj: https://www.markiza.sk/spravy/domace/1841280_cisty-den-je-miesto-ktore-ma-dusu-ak-ho-zavru-bude-to-vyhra-psychopatov-tvrdi-byvaly-klient

Čistý deň je miesto, ktoré má dušu. Ak ho zavrú, bude to výhra psychopatov, tvrdí bývalý klient

Pravda či nafúknutá bublina? V tomto týždni prichádzali každý deň rôzne obvinenia na resocializačné centrum v Galante. Pohlavný styk zamestnanca so 14-ročnou chovankyňou, sexuálne orgie či bitky. V pozore je polícia, prokuratúra aj ministerstvo práce. Je tu ale aj veľká skupina ľudí, ktorí centrum podporujú.

Polícia už tento prípad vyšetrovala minulý rok, no celú vec ukončili s tým, že skutok nie je trestným činom. Ešte v sobotu, v reakcii na blog poslankyne Natálie Blahovej, ktorá vytiahla prípad opäť na svetlo, uviedli, že v blogu nezazneli žiadne nové informácie, na ktorých základe by mohli začať konať.

V pondelok však opäť vypočuli matku údajne zneužívanej Natálie a veci nabrali iný smer. Ešte v ten istý deň prijala polícia trestné oznámenie a začala trestné stíhanie vo veci sexuálneho zneužívania a týrania blízkej a zverenej osoby. Obvinený ale zatiaľ nie je nikto.

Terapeut, kuchár alebo klient?

Predchádzajúce stíhanie smerovali voči dnes už 24-ročnému Jakubovi, ktorý mal mať s Natáliou sex. Rodičia alebo klienti, ktorí teraz prichádzajú s obvineniami, tvrdia, že im bol predstavený ako ergoterapeut. Riaditeľ centra Peter Tománek túto informáciu poprel. V debate časopisu Týždeň dokonca vyhlásil, že s nimi nebol v žiadnom zamestnaneckom pomere a že to bol iba klient.

Jeho slová vyvrátil policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý povedal, že Jakub mal dohodu o pracovnej činnosti. Jej predmetom bol kuchár – príprava jedla. Či už terapeut, kuchár alebo klient, sex so 14-ročnou je trestným činom. Aj keď o čase, kedy mal údajne styk prebehnúť, sa vedú debaty, polícia podľa slove jej šéfa mala už pred rokom jasno, že Natália 15 nemala. Preto dnes znie prekvapujúco ich vtedajší záver, že skutok nie je trestným činom. Podozrivý vraj o jej veku nevedel.

V súvislosti s týmto prípadom nevylúčil policajný prezident Tibor Gašpar začatie ďalších trestných stíhaní, ktoré by mohli smerovať k rôznym osobám – ku kurátorke či riaditeľovi centra. Ten tvrdí, že s kauzami nemá nič spoločné a pochybenia centra kategoricky odmieta.

Do celej veci zasiahla aj prokuratúra, ktorá chce preveriť zastavené trestné stíhania. Kontrola by mala byť ukončená v najbližších dňoch.

O prípade pred rokom vedeli aj sociálni pracovníci, ktorí centru aj napriek podozreniam akreditáciu nechali. Minister Ján Richter, bombardovaný opozíciou, na výbore svojich ľudí obhajoval. O dva dni na to odporučila komisia ministrovi zobrať centru akreditáciu. Navyše sa začali ozývať hlasy, ktoré hovorili o ďalších údajných sexuálnych či násilných excesoch v centre.

Spokojní klienti

Na druhej strane sa tento týždeň ozvalo aj množstvo ľudí, ktorí riaditeľa alebo samotné centrum podporujú. Početná skupina rodičov poslala otvorený list ministrovi Richterovi. Píšu, že sú zhrození kampaňou, ktorá sa teraz vedie a žiadajú ministra, aby nepodľahol a centru, ktoré ich deťom pomáha, akreditáciu nebral.

Podobný názor má aj Peter Jurga, ktorý v Galante strávil roky ako klient a teraz s centrom spolupracuje. „Je to miesto, ktoré má dušu. Ak sa stane, že to zariadenie skončí, tak pre mňa osobne je to výhra psychopatov nad citlivými ľuďmi,” povedal mladík.

Sám tvrdí, že v centre nevidel žiadne násilie alebo sexuálne styky zamestnancov s klientmi. Mnohým závislým deťom tam pomohli a obhajuje aj riaditeľa.

„V Čistom dni vytvoril, aspoň pre mňa, domov, v ktorom som sa mohol cítiť bezpečne,” dodal.

Aspoň jedna reportáž ktorá je objektívna.

0 comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.