Bývalý terapeut v Čistom dni tvrdí: Narkoman spraví čokoľvek, aby nemusel poslúchať

 

Situáciu okolo resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante pozorne sleduje aj bývalý terapeut. Sám bol najskôr klientom, až po vyliečení z drogovej závislosti sa rozhodol zostať a pomáhať.
Zariadenie Čistý deň v Galante.

Zariadenie Čistý deň v Galante.

Zariadenie Čistý deň v Galante.

Mladý muž sa v Galante liečil 9 mesiacov. Ako terapeut tam pracoval pol roka.
Čítajte viac

„Keď som prvýkrát prišiel do centra, utiekol som. Po dvoch týždňoch som sa tam ale vráti. Obliekli ma do pyžama a dali mi človeka, ktorý ma strážil 24 hodín. Skoro som umrel,“ hovorí.

Klamal aj kradol

Dnes už sa osamostatnil, má prácu a študuje. Spýtali sme sa, aký je režim v centre. „Človek si tam nejde oddýchnuť. Potrebuje ale pevný režim. Ráno vstať, upratať si, ísť na rozcvičku… Pre narkomana je to nepredstaviteľné. Predtým som klamal, kradol. Je ťažké si od toho odvyknúť. To sa nedá za pár týždňov. Na začiatok potrebujete pevné pravidlá, čo je doslova na samovraždu. Terapeuti od klientov vyžadujú, aby dodržiavali režim, ktorý je v centre. Narkoman spraví čokoľvek, aby nemusel poslúchať. Bude klamať, vyhrážať sa, je to pre neho prirodzené, pretože to bežne robil aj predtým,” dodáva.
Čítajte viac

Nemala mlčať

Zaujímali sme sa aj na jeho názor na kauzu sexuálneho zneužívania, ktorá sa strhla okolo Čistého dňa.
„Predstavte si štrnásťročnú babu. Dostane sa do resocializačného strediska. Predtým všeličo zažila. Čaká ju dlhá cesta. Povedia je, že tam zostane do osemnástky. Šľak ju môže trafiť. Samozrejme, že sa snaží dostať von. Spraví pre to všetko. Netvrdím, že medzi ňou a terapeutom nemohlo prísť k sexuálnemu styku. Ale ak jej to prekážalo, prečo to nepovedala hneď. Centrum každý týždeň navštevujú kurátorky, psychológov a rozprávajú sa s nimi. Píšu sa záznamy, správy. Neexistuje, že ak by sa niečo stalo, tak by sa to neriešilo,“ tvrdí bývalý terapeut.

Zdroj: http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/byvaly-terapeut-cistom-dni-tvrdi-narkoman-spravi-cokolvek-aby-nemusel-posluchat.html

0 comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.